Rafael Nadal: David Ferrer a uimit în timp ce numărul 1 mondial continuă să se îmbunătățească

author
3 minutes, 50 seconds Read

Rafael Nadal s-a bucurat de un an suprem în 2019, iar David Ferrer a fost surprins de succesul său, numindu-l cel mai bun sezon al spaniolului din turneul ATP.

Rafael Nadal este încă din ce în ce mai bun, iar fanii tenisului ar trebui să-i aprecieze talentele în ultimii ani ai turneului ATP, potrivit lui David Ferrer.

Ferrer a fost uimit în timp ce colegul său spaniol a finalizat o cursă superbă de formă, ghidându-și țara spre victoria în finala Cupei Davis luna trecută, câștigând toate cele opt cauciucuri la simplu și dublu.

care a venit după ce Nadal a câștigat clasamentul numărul unu la sfârșitul anului pentru a cincea oară la vârsta de 33 de ani, după ce a câștigat un record al 12-lea Open francez împreună cu o a patra coroană US Open.

în ceea ce privește rezultatele de Grand Slam, 2019 a fost cel mai bun an al lui Nadal din 2010 și unii, inclusiv Ferrer, cred că a fost de fapt cel mai bun sezon al său din cauza eroismului Cupei Davis și a performanțelor sale complete.

vorbind la Sky Sports, Ferrer și-a explicat uimirea față de capacitatea lui Nadal de a continua să se îmbunătățească târziu în carieră după 12 luni magnifice, numindu-l pe fostul său rival „un supererou”.

Ferrer a spus: „lucrul cu Rafa este că încă își îmbunătățește jocul. El este un super-erou.

„oamenii trebuie să se bucure de Rafa în următorii câțiva ani, deoarece va fi foarte dificil să-l mai vedem.

„Rafa este pur și simplu de necrezut, pentru a termina ca numărul unu jucător din lume, jucând tenis uimitor, câștigând toate meciurile de la Cupa Davis.

„este poate cel mai mare sezon pe care l-am văzut vreodată de la el.

„Rafa, Roger Federer și Novak Djokovic sunt toți jucători de tenis foarte speciali.

„sunt foarte fericit să-l văd pe el, Roger și Novak încă jucând la un nivel atât de înalt.”

Ferrer a pierdut 26 din cele 32 de întâlniri cu Nadal în cariera sa de tenis, dar bătându-l de șase ori este încă o realizare de care puțini jucători s-au bucurat.

una dintre cele 26 de înfrângeri a venit în finala French Open 2013, unde Nadal a triumfat 6-3 6-2 6-3, așa că știe cât de nemilos poate fi regele Clay în marile ocazii.

gloria de la Roland Garros va fi din nou în vizorul lui Nadal în 2020, deși Australian Open de luna viitoare va fi în prezent punctul central al pregătirii sale pentru noul sezon. Este un mare el a câștigat doar o singură dată înainte, drumul înapoi în 2009.

Ferrer se așteaptă ca cei trei mari să fie proeminenți în majors încă o dată anul viitor, deși crede că cineva din grupul vedetelor mai tinere ale jocului va avea șanse mari să revendice cel puțin unul dintre cele patru Grand Slam-uri.

jucătorii pe care i-a numit au fost Stefanos Tsitsipas, Dominic Thiem, Daniil Medvedev, Alex De Minaur și Jannik Sinner.

el a continuat să adauge: „există jucători tineri de tenis care vin prin câștigarea turneelor importante.

„anul viitor sunt sigur că unul din generația următoare va avea șansa de a câștiga unul dintre Grand Slam-uri, deoarece Tsitsipas a câștigat recent finala ATP și acest turneu este ca un Grand Slam, așa că vom vedea.

„Rafa, Roger și Novak au câștigat totul și încă câștigă. Ei au încă motivația de a fi acolo și de a putea câștiga Grand Slam-urile.”

Tsitsipas, în special, a fost puternic înclinat după ce a câștigat finala ATP de la Londra, deși îi place de Alexander Zverev și Denis Shapovalov, care nu au fost numiți de Ferrer, vor spera, de asemenea, să fie în amestec.

cei trei mari sunt încă aproape de vârfurile lor și disperați să adauge la numărul lor de Grand Slam, cu recordul lui Federer de 20 sub amenințare.

cu următorul grup de jucători care închide constant diferența, 2020 ar putea fi anul în care vedem un câștigător diferit pentru prima dată de la triumful US Open al lui Stan Wawrinka în 2016.

dar pe baza acestui an, Rafael Nadal și Novak Djokovic rămân jucătorii de învins, cu condiția să nu intre în turneele de top cu probleme de accidentare.